Autumn leaves

Brána do jazzového světa - Autumn leaves. Původně francouzská muzikálová melodie Josepha Kosmy, je jeden z nejznámějších a nejkrásnějších jazzových standardů co znám. Chtěli byste začít s jazzem? Je to jednoduché... muzikant nejdříve zahraje téma, pak improvizuje na dané akordy a závěrem zahraje zase téma. A nebo to tak jednoduché není?

Jak správně zahrát jazzové téma? V notách bývá zapsáno téma (základní melodie skladby) pouze v jednoduchém rytmu. Reálně je na každém interpretovi, jak kterou notu zkrátí, prodlouží, jak frázuje, kde něco vypíchne a kde naopak udělá pomlky. Posuďte sami, předkládám vám jednoduše zapsané noty a učební nahrávku s "živou" jazzovou variantou.

Jak na improvizaci? Prostě do toho skočte, nebojte se chybovat a zkoušejte a zkoušejte. Poslouchejte ostatní hráče a pak zase zkoušejte a zkoušejte. Měli byste mít zvládnutý nástroj na dostatečné úrovni, nějaké hudebně-teoretické znalosti, ale to nejdůležitější je vaše ucho. Jazzová improvizace je běh na dlouhou trať, ale když do ní proniknete, už nemůžete jinak.

Pro představu jsem sepsal jedno své sólo, můžete si ho vyzkoušet. Pro vymýšlení vlastního sóla (nebo přímo improvizace) dobře poslouží harmonický podklad v pomalé i rychlé variantě.

Sólo

Jak na jazzové akordy? Pro jazz je typická bohatější harmonie. Ale jak tyto akordy zahrát na akordeon? Skládejte basový tón a k němu akord, abyste dostali výsledný souzvuk jazzového akordu. Připravil jsem notové vysvětlivky, jak zahrát všechny akordy a akordické postupy, které se ve skladbě vyskytují.

NOTOVÉ VYSVĚTLIVKY JAZZOVÝCH AKORDŮ

Jak hrát doprovod v levé ruce? Nejjednodušší je hrát basový a akordický knoflík zároveň po všechny čtyři doby v taktu. Imitujete tím zvuk kytary a kontrabasu. Nicméně nezapomínejte lehce zdůrazňovat druhou a čtvrtou dobu.

Co dodat? Ze začátku se vůbec neděste toho, že to není ono. Je to vývoj, který nějakou dobu trvá – dítě se taky učí chodit několik let. A buďte kreativní! Představivosti se meze nekladou a i já vám předkládám pouze jeden ze způsobů, jak tuto píseň hrát.

Přeji mnoho trpělivosti a úspěchů!

 

video, učební nahrávky, noty, text článku | Stanislav Samuel Raška
publikováno 31. 3. 2016