Doba pádů zdí

Doba pádů zdí, stříhání ostnatých drátů… před pětadvaceti lety přelomové události. Ale i dnes důvod k napsání písničky? Na to, že z nemalé části světa zdi ani ostnaté zátarasy nezmizely, jsme časem pozapomněli. Jedním z takových míst je i Egypt.

Youssra El Hawary napsala jednoduchou písničku El Soor (Zeď). Chytlavá melodie, barvitý videoklip. Člověk si řekne – fajn kousek. Ale až text dá vyznít zamýšlené pointě:

„U zdi. Před těmi, kdo ji postavili. Před těmi, kdo ji zvýšili. A před těmi, kdo před ní stáli a bránili ji… stál obyčejný člověk. A močil. Na tu zeď. Na ty, kdo ji postavili. Na ty, kdo ji zvýšili. Na ty, kdo ji bránili.“

Youssra je egyptská akordeonistka, skladatelka, zpěvačka a herečka. Ve svých písních si nejednou utahuje z egyptské společnosti a politiky. V krátké době se stala jedním ze silných a přímočarých ženských hlasů Egypta. Právě písní El Soor na sebe poprvé výrazně upozornila. V únoru tohoto roku byla nominována na cenu Honesty Oscars, ocenění udílené aktivistům a bojovníkům proti korupci. Spolu se svojí skupinou také natočila hudbu pro film režiséra Mohameda Khana „Factory girl“.

P.S.: Youssřina kolébavá arabština zní tak francouzsky! Nebo že by to bylo „jen“ harmonikou? :-)

 

text článku | Vojtěch Sukdolák
publikováno 3. 12. 2014