Udělejte si kyj! Nebo radši tři! Bude svatba.

Jedna z nejznámějších lidových písní, která se u nás hraje už po generace. Milují ji zejména nevěsty na svatbách a ženichové po svatbě. Řeč je o lidovce Eště som sa neoženil, už ma žena bije. Tuto píseň většinou hrává cimbálová muzika, která k našemu folklóru patří snad od nepaměti.

Já jí nahrál s vynikajícím houslistou, primášem cimbálové muziky MCS, Honzou Bradáčem.

V dávných dobách na Moravě nebo na Slovensku patřila cimbálová muzika do nutné výbavy každé veselice. Ať už se člověk narodil, oženil nebo zemřel, nikde nesměla chybět cimbálka, která hrála do zpěvu a k tanci. Sami muzikanti často skládali písně, které potom hrávali ostatním. A tak není divu, že vznikla i píseň s tak ožehavým textem jako je Eště som sa neoženil. Jistě se muselo jednat o vynikající vtip nebo snad reakci na někoho z vesnice, to už se dnes bohužel nedozvíme. Nicméně fantazie nám může pomoci zaplnit místa tam, kde chybějí fakta.

Připravil jsem pro vás úpravu dvě úpravy pro akordeon. 

Druhá (složitější) už odpovídá tomu, jak se píseň hrává tam u nás. Pocházím ze severní Moravy a můj dědeček hrával celý život v cimbálové muzice. Jako dítě jsem tedy nasával melodie a zejména ty nádherně košelaté harmonizace, které dělají píseň ještě krásnější. Jednu z takových variant naleznete právě v těžší verzi. Doporučuji v tomto případě nacvičit nejdříve levou ruku a teprve pak zkusit zahrát oběma rukama současně. Na první pohled to vypadá složitě, ale nebojte se, stačí trocha cviku a píseň bude znít jako od profesionála.

Když je řeč o folklóru, připravil jsem také úpravu pro heligonku. Tento nástroj u nás existuje už desetiletí a v dnešní době se opět těší velké oblibě. Jak se takový nástroj vyrábí si můžete přečíst v našem článku Jak vznikají heligonky. Přeji vám mnoho trpělivosti při cvičení této písně, nebo jen příjemný poslech.

text, noty a učební nahrávky | Stanislav Samuel Raška
publikováno 4.3.2021