Hava nagila

Kdo ji ještě neslyšel? Jedna z nejznámějších židovských písniček. Tak jako česká hospoda má svoji Na Pankráci, táborákový ohníček Rosu na kolejích, Dvořák Largo… naše houslistka Jitka jim říká „indexovky“ a snad to ze začátku myslela i trochu hanlivě, ale význam tohoto novotvaru už se u nás v kapele trochu posunul a sem tam si nějakou tu indexovku s chutí zahrajeme.

A že Hava nagila doopravdy funguje? To jsme jednou v červnu měli volnou chvilku ve Vídni, tak jsme se sebrali, protlačili s nástroji skrz turistický dav do centra a zahráli si na ulici. Busking se tomu dneska říká. Žádná sláva to nebyla, dokud jsme nezahráli Hava nagila. Podotýkám, že musí být ve svižném tempu, aby to skutečně zafungovalo: lidi se zastavili, poslouchali, zatleskali, i nějaké to euro vhodili do klobouku. Škoda, že už jsme museli jít, jinak tam Hava nagilu opakujeme pořád dokola dodnes.

Prostě pomalu i rychle, sborově i instrumentálně, tradičně i punkově… každopádně naše aranž je nejlepší, to je snad jasné. I účastníci harmonikářského kurzu si ji pochvalovali – když Hava nagila zazněla z dvaceti harmonik, byla to síla (ovšem spíš to punkové, živelné zpracování).

noty, nahrávky, text článku | Jindra Kelíšek
publikováno 30. 9. 2013