Písnička na hraně kapely ZDARR

Jak to napsat? Už v myšlenkách jsou hrany něco ostrého, něco, co odděluje, něco, kde stačí málo a vše je jinak. A v hlavě, tam to začíná. Myšlenka je prvotní, je tím, co nás vede, vede k vnitřní rovnováze, která nám umožňuje stát na tenkém laně.

instruktážní video s pomalou učební nahrávkou

Na hraně dlaně mé
usedl motýl
jak je to křehké
pohladit nebo zabít

Tenká je linie
balanc na ostří
hrana se posune
rozezní zvony

Je to jen okamžik
a vše je jinak
neměl bych soupeřit
a motýl ať letí

Myšlenkou začal i nápad na album AR 2 3 mostecké kapely ZDARR. Písní však bylo málo, a tak se dá říct, že některé vznikaly pod tlakem a v nezvyklých situacích. Jednání pod tlakem ne vždy přinese tu správnou volbu. To jsem zřejmě podvědomě cítil i při psaní písně Hrany, jejíž text plynul z hlavy do ruky a na papír téměř sám.

Album je to rozmanité. Hudbu jsme nahrávali naživo, všechny nástroje najednou, a dotáčeli zpěvy. Posuďte sami. Ale nééé! Neměl bych soupeřit…

Kapela ZDARR vznikla v roce 2000 a její záhadný název je složeninou z počátečních písmen křestních jmen členů – ZDeněk Souček, ARnošt Anderle a Roman Pašek.

V roce 2001 rytmiku kapely oživil Pavel Hendrych, v letech 2009 až 2011 posílil kapelu hráč na tubu Zdeněk Říha a na konci roku 2012 se přidal jazzový bubeník Filip Ernst.

Aktuálně kapela funguje ve složení Zdeněk Souček – akordeon, zpěv, Roman Pašek – saxofony, klarinet, zpěv, Filip Ernst – bicí, zpěv, Arnošt Anderle – akordeon, zpěv.

Zdarrrr

Veškerá tvorba je původní a pochází většinou z dílny Zdeňka Součka, podílejí se na ní však i ostatní členové kapely a jejich přátelé. ZDARR spolupracuje také se spisovatelem, básníkem a textařem Pavlem Bryczem.
Vlastní styl si kapela pojmenovala otevřená akustická fúze; dal by se označit také jako moderní šanson a zapadá i do škatulky world music či alternativa.

Diskografie
2003 – debutové CD ZDAR, které spoluprodukoval noiseindustriální „rachotník“ Radek Kopel (Napalmed) a hostovala na něm část pěveckého sboru Korálek
2005 – album DAR
2008 – album PAVEL, na němž se sešla řada hostů - Jana Koubková, František Krtička, Miroslav Váňa a další
2014 – nejnovější album AR 2 3, ze kterého je zmiňovaná a do not zpracovaná písnička Hrany

 

V současnosti kapela s plným nasazením koncertuje a vystupuje na festivalech po celé České republice a okolních zemích. Nahrála také hudbu ke dvěma představením pro Divadlo Rozmanitosti v Mostě a vystupovala jako host Divadla nad Labem.

 

písnička, text článku | Zdeněk Souček
video | Ponte records
noty | Jindra Kelíšek
publikováno 1. 10. 2014