Hruška mezi horami

V zapomenutém kraji, kde o lidovou písničku zakopáváš každým krokem. Hrozivé hory tisknou malé údolíčko z obou stran. Prodírám se křovím, šípky mi rozdírají holé ruce. Přelézám hromadu kamení, takovou, co vznikla po staletí z vybírání neúrodného širého pole. Už dávno zarostlo břízami, smrky, jasany a jeřáby.

Minul jsem vzrostlou lípu, kterou by neobjali ani tři lidi. Přesně jak říkal místní chlápek, když mi vysvětloval cestu. Jsem tady. Přede mnou se otevřela skrytá loučka se starou hruškou. Je úplně suchá, jen poslední větev na vršku se jí zelená. A vedle, málem ztracený v ostružiní, podivně tvarovaný kříž. Připomíná paroží jelena.

les

 

Trhnu sebou. Za mnou někdo stojí. Holka. Vůbec jsem ji neslyšel přicházet. Je zvláštně oblečená, hluboký výstřih, hluboké černé oči, jako kdyby přicházela z jiných časů...

Ahoj, Pepa říkal, že ses na to tady ptal. Se divím, že to ještě někoho zajímá. Jo, už je to dost starý. S Honzou jsem ňákej čas byla, ale pak musel odjet, dost daleko. Čekala jsem, ale znáš to, ženská sama dlouho nevydrží, našla jsem si Viktora, pořádnej chlap, myslivec, místní bouchač… Pak se vrátil, Viktor začal hrozně vyšilovat a Honza taky nebyl žádnej svatej. Nakonec si na něj s chlapama z hospody počkali… Tady? Jo. Jmenuju se Anička. A ty?

Mezi horami I.

Jednoduchá verze v E moll bez předehry

rychlejší učební nahrávka

pomalejší učební nahrávka

Mezi horami II.

složitější verze v E moll s předehrou

živá nahrávka se zpěvem

Hruška II.

složitější verze v A dur s předehrou

živá nahrávka se zpěvem

Písničky nejsou zpracované v původních tóninách. Na mě je to dost vysoko, jak je zpívají v Čechomoru (Mezi horami v Gm, Hrušku D dur). Soubor s notami si můžete stáhnout z odkazu a transponovat v programu MuseScore dle libosti, snad jen bude potřeba poopravit prstoklad a oktávové rozdíly v levé ruce. Kdybyste nevěděli jak na to, ozvěte se.

noty, nahrávky, text článku | Jindra Kelíšek
mecenáš článku | Vítek Kříž
nahrávky nahrány na italskeakordeony.cz
publikováno 4. 12. 2017