Hudba, která se ani nad La Manchem neztratila
Pojďme se hodit do nálady s krásným jazzovým standardem, který proslavil Glenn Miller.Ikona předválečné americké muziky, v jejímž rytmu netančila pouze Amerika 30. a 40. let, ale jež ovlivnila a inspirovala mnoha bandů po celém světě, Československo nevyjímaje.
Bohužel autora této skladby potkal tragický osud, kdy se při přeletu nad kanálem La Manche ztratilo jeho letadlo a nikdy nebylo nalezeno. Jeho hudba se však rozhodně neztratila a určitě nikdy ani neztratí
Jedná se o zkrácenou verzi, ve které se především naučíme blusovou figuru v levé ruce, kterou využijete v mnoha dalších písničkách a skladbách, například: Honky Tonky Blues či Chattanooga Choo Choo.
Doporučuji následovat vypsaný prstoklad a díky tomu, že je akordeon tak úžasný nástroj, figuru se stejných prstokladem posouváme dle libosti. V této úpravě jsme v G dur, proto základ tvoří figura – g, h, d, e, f, e, d, h. A tu pak posouváme o knoflík níž na C – subdominanta či o knoflík výš na tón D – dominantu.
V pravé ruce máme rozložené akordy a pak na posledních dobách jsou akordy zapsané harmonicky, to je poněkud obtížnější a nic se nestane, když tyto akordy vypustíte.
Celou skladbu zakončíme glissem z g1 na g, které opatříme vibratem do ztracena. Nejlepší možné vibrato vytvoříme tak, že si dlaní pravé ruky chytneme korpus nástroje, druhým prstem stále držíme tón g a následně začneme vibrovat pravou rukou (pohyb vychází z předloktí).
autor článku, not a nahrávek | Marie Čejnová
publikováno 24.10.2020