Jak vznikají heligonky

Každý muzikant si občas pohrává s představou, jaký by to byl krásný pocit, zahrát si na hudební nástroj vyrobený vlastníma rukama. Někdy je ovšem lépe od snění přejít k činům, a tak jsme s mým kamarádem a opravářem harmonik Adamem Dufkem došli k rozhodnutí vyrábět heligonky. Oba hrajeme na harmoniku léta letoucí (potkali jsme se během studií na konzervatoři) a není nad to, zahrát si na nástroj vlastnoručně vyrobený.

Heligonka je tradiční hudební nástroj, který se v našich krajích v různých podobách vyrábí už skoro 150 let. Nejdříve se vyráběla v malých dílnách, později ve velkých manufakturách a její obliba dosáhla vrcholu během První republiky. V té době se na našem území vyráběly tisíce heligonek a sídlilo u nás téměř 70 výrobců! V dnešní době se heligonka opět „vrací do módy“. Hrají na ni lidoví muzikanti, hráči v kapelách, ale také Jarek Nohavica v ní našel zalíbení. A jak taková heligonka vzniká?

Dufek - Raška Heligonky

Stejně jako u jiných nástrojů, i u heligonky je nejzásadnější správný výběr dřeva. Každý ví, že překližka je dobrá na výrobu nábytku, ale na kvalitní nástroj potřebujete krásný špalek nebo fošnu. Dřevo musí být vyzrálé, musí krásně vypadat a mít ideální akustické vlastnosti. Jakmile máte na stole dokonalý kus ořechu, smrku nebo javoru, můžete se pustit do práce.
Nejdříve vyrobíte kastli (bednu harmoniky), rámečky na měch, poté vnitřní dřevěné části (například kobylky, kde sedí hlasy). Když máte vše hezky slepené a poskládané, vrhnete se na mechaniku pravé a levé ruky. Je to spousta páček a drátů, ale kdo se bojí, nesmí do dílny! Jakmile je mechanika hotová, je na čase začít s leštěním, protože se říká, že heligonka hraje přesně tak dobře, jak vypadá. Nyní namontujete kovové části, jako jsou příklopka, háčky na měch nebo trumpetky. Na závěr přilepíte měch, umístíte dovnitř hlasy a jste ve finále! Gratuluji, čeká vás pouze závěrečné ladění, odzkoušení, a krásný nástroj může jít do světa.
Milujeme pěkné dřevo, a proto i basové knoflíky vyrábíme ze dřeva, nikoli z plastu. Milujeme tradiční postupy, proto lepíme klihem, nikoli chemickými lepidly.
Naši dílnu můžete navštívit v pražských Hrdlořezích, podívat se, jak vznikají heligonky a možná i některou z nich vyzkoušet. Ruční výroba nástrojů je sice dřina, ale odměna v podobě krásně vyrobené heligonky skutečně stojí za to.

 

výroba heligonek | dufek-raska.cz
autor článku | Stanislav Samuel Raška
publikováno 5.3.2021