Jarní muzicírování 2022 | pozvánka

20.-22.5.2022 / Hrajete na akustický hudební nástroj? Hledáte někoho, s kým byste si mohli společně zahrát? Už s někým hrajete a potřebujete poradit, jak na to? Chcete si užít pořádný muzikantský mejdan?

Muzicírování není jenom kurz, kde vám lektoři pomáhají posunout se zase o kousek dál ve svém hraní, ale i setkání sympatických lidí, kde je prostor učit se od ostatních účastníků, vyměňovat si noty, nahrávky a zkušenosti. Kde je čas zahrát si, zazpívat a pobesedovat nejen o muzice.

FB událost

Abyste v květnu přijeli v dobré muzikantské kondici, chvilky těšení si můžete zkrátit zkoušením písniček a skladeb, které si pro vás lektoři připravili. Po přihlášení vám pošleme noty a hurá na to! Není nutné se všechno naučit, s lektory si společně zaranžujete písničky tak, aby si každý zahrál a zazpíval, co zvládne.

Monika Václová

Mým hlavním oborem je zpěv a snaha pro něj zapálit co nejvíc lidí. Mám v merku písničku z východního Slovenska, severskou ukolébavku a tklivou, melodicky zajímavou tureckou baladu. Společně vybereme jednu z nich. Podle nástrojového obsazení vymyslíme doprovod, který bude jednoduchý, přímočarý a ostinátní (=dokola opakující se). Budeme si hrát s vlastním hlasem a zapojíme i vícehlas, který bude dobře znít. Věřím tomu, že zpívat může každý, a to bych na muzicírování chtěla předat zejména.

Kdybyste chtěli nahlédnout pod pokličku aktivního poslechu vážné hudby, tak nabízím hodinový workshop s Janáčkem, Smetanou, nebo Dvořákem tak, jak tyhle pány velikány představuji se svými kolegy dětem na druhém stupni ZŠ. Zapojíte svou hravost a určitě najdete mnoho inspirace pro vlastní muzicírování.

 

Tomáš Görtler

Při přemýšlení o písničkách na Muzicírování mi přišel na mysl Vladimír Mišík. Jeho písničky jsem měl vždycky rád, navíc jsem se s nimi v poslední době několikrát důkladněji potkal. Píseň Proč ta růže uvadá jsme nahráli s Branem (tak trochu po našem) na album k poctě V. Mišíka, takže volba byla jasná.

Na akordeon hraji i s Mirkem Kemelem, třeba si můžeme zahrát nějakou písničku od něj, zkusíme to?

Matěj Kolář

Víte, co byli skřipky a skřipkaři? Baví mě propojovat lidové tance a písničky z Jihlavska (německé i české) s ostrovní tradicí zemí keltských. Na housle spíš lidově fidlám, skřípám a hudu, na původní jihlavské skřipky zas někdy aktualizuji folklór spojením s elektronikou nebo experimentálním hlučením. Rád si  v hudebním kontextu povídám o autenticitě, původu či syrovosti, ale taky o soudobé interpretaci tradic a o svobodě improvizace.
Jsem autorem pár dětských hitovek k divadlu nebo táboráku, ale i překladů nebo přetextování písní z celého světa. Začínal jsem na bluegrassu, mým hudebním manifestem byla kapela Draga Banda. Pak jsem hrával s Jindrou v TramTram a v současnosti hraju sám nebo v radikální volné improvizaci projektu Durkheim Dolls.

Jan Kulich Janda

Milí muzikanti, znáte písničku Válka růží? A víte, že si ji v Anglii zpívali už od roku 1611? My se na jarním muzicírování podíváme na tuto píseň v podobě, kterou u nás proslavil Spirituál kvintet. A až ji zvládneme na naše hudební nástroje pěkně zahrát, co třeba zkusit podmalovat sólový zpěv tajuplným sborem? Ukážeme si, jak na to. Atmosféru zatuchlých válečných polí a bratrovražedných bojů pak trochu rozptýlíme písničkou Sáro! od skupiny Traband. Těším se na vás.

Nedílnou součástí našich kurzů na Chaloupkách je výborné jídlo, za které bude tentokrát ručit tým kuchařského mága Járy zadražila & spol.

 

Cena kurzu je 3400 Kč (kurzovné, stravování, pronájem společných prostor) + ubytování na celý kurz (ve společných ložnicích za 400 Kč, pro náročnější v pokojích s vlastním sociálním zařízením za 700 Kč).

Nabízíme zlevněné kurzovné za 2900 Kč pro studenty do 26 let, rodiče na rodičovské dovolené a seniory nad 60 let. Slevu můžou uplatnit i ti, co vymyslí ke kurzu zajímavý doprovodný program, či pro nás napíší kvalitní článek na web. Anebo se do našeho projektu Muzicírování zapojí jiným způsobem.

 

Začátek kurzu je v pátek v 19 hodin, konec v neděli odpoledne.

 

DOPRAVA
Chaloupky jsou sice pro někoho trochu dál, ale to lze vyřešit spolujízdou, jedno místečko v autě se vždycky najde. Jde to i autobusem – zastávka „Zašovice, Nová Brtnice“.

Mapa

 

PŘIHLÁŠKA
Máte-li zájem se zúčastnit, stačí VYPLNIT PŘIHLÁŠKUPo vyplnění přihlášky vám dáme vědět, zda jsou ještě volná místa, potom můžete poslat zálohu 1000 Kč. Teprve po zaplacení zálohy budete mít místo v kurzu s jistotou rezervováno. Jestliže budeme muset kurz zrušit, záloha bude vrácena. Nějaké dotazy nebo problém s vyplněním přihláškového formuláře? Ozvěte se na e-mail jindra.kelisek@gmail.com.

 

Kurz není pro úplné začátečníky, alespoň pár písniček je potřeba na váš hudební nástroj umět zahrát.

Je pravda, že kurz Muzicírování nějaký ten rok nebyl, ale když byl, stálo to za to.

 

Nebojte se pozvat své muzikantské kamarády!

 

Za realizační a lektorský tým | Jindra Kelíšek
autorka úvodního obrázku | Máří Mikšaníková
publikováno 1. 3. 2022