Letní harmonikářský kurz 28. – 30. srpna

Letní harmonikářská výměna zkušeností
28. – 30. srpna 2015
ekologické středisko Chaloupky na Vysočině

Chaloupky nejsou jen kurz, kde vám lektoři pomáhají posunout se zase o kousek dál ve svém hraní. Ale i setkání sympatických lidí, kde je prostor učit se od ostatních účastníků, vyměňovat noty, nahrávky a zkušenosti. Kde je čas zahrát si, zazpívat a pobesedovat nejen o harmonice.

letní2

Chvilky těšení a napjatého očekávání si můžete zkrátit cvičením, abyste na konci srpna přijeli v pořádné harmonikářské kondici. Tentokrát vám to ještě usnadníme: přečtěte si, co si pro vás naši lektoři připravili. Po přihlášení vám pošleme noty a hurá na to!

zaneta_vyrez

Žaneta Vítová

Léto v plném proudu, plody dozrávají, jabloně, hrušně, švestky. Země je nasáklá teplem a sluníčkem a noci krásně voní. Cítíte tu chaloupeckou atmosféru? Já naprosto živě… Copak se ode mě budete moci naučit tentokrát? Budou to písně Ale Brider a Ej lásko, lásko. V té první se znovu vracím ke své klezmerové minulosti, která stále vyvěrá na povrch – pro inspiraci si ji můžete poslechnout v podání Pressburger Klezmer Band nebo newyorské kapely Klezmatics. Po této živé skladbě bude následovat melancholičtější poloha hudby v písni Ej lásko, lásko, kterou znám od své babičky. Společně k ní vymyslíme druhý a třetí hlas a dáme jí potřebný výraz a cit, který si zaslouží.

tomas_vyrez

Tomáš Görtler

Skloubit zvuk několika akordeonů je obtížná věc a v praxi se tomuhle spojení snažím vyhýbat, přesto se o to opět pokusíme. Na letní Chaloupky jsem vybral dvě písně: známou lidovku Hruška v úpravě od Čechomoru a píseň Jaromíra Nohavici. Ten mě zaujal natočením alba s polským akordeonistou Robertem Kusmierskim. Zkusíme se mu přiblížit. Obě písně se dají zahrát v jednoduché i složitější verzi a bude jen na vás, jakou si zvolíte. V létě nashle!

sam_vyrez

Stanislav Samuel Raška

Jak udělat co nejvíc parády se skladbami, které už člověk umí? Jak dát starým písním nový kabát? Aneb CO člověk hraje, je jedna strana mince – důležitější je, JAK to hraje. Společně se podíváme na dvě písničky, které všichni znají (Na Pankráci a Co jste hasiči), ale dodáme jim co nejzajímavější úpravu, aniž bychom měnili samotné noty. Nebudeme měnit CO, ale JAK.

michal_vyrez

Michal Karban

Nad tématem svojí dílny jsem nemusel nijak dlouze přemýšlet. Jelikož akordeon má obrovskou základnu v Itálii, Francii a zejména na východě (Rusko, Polsko, Bělorusko, Slovensko…), rozhodl jsem se tyto oblasti postupně „prohrávat“. Rád bych začal Ruskem! Proč Rusko? Velká většina z nás neuznává politiku tohoto velikána, ale hoďme politiku za hlavu a podívejme se na hudbu: všude žijí obyčejní lidé, kteří mají rádi písničky, zpěv a muziku. Rusko je opravdu obrovská zásobárna skvělých akordeonových skladeb, pojďme se na ně podívat – Kaťuša, Kalinka, Volga-Volga, Oči čornyje…. Tyhle známé ruské písničky jsem si pro vás připravil jak v jednohlasu, tak ve vícehlasu.

eliska_vyrez

Eliška Sýkorová

Jak zpívat s harmonikou? Základ je v dechu (nejen v měchu), proto se naučíme několik dechových cvičení a probereme pár tipů na rozezpívání. Kde vzít energii a odvahu na zpívání, když máme na sobě několik kilo hudebního nástroje? Kde najdeme prostor pro dechovou oporu? Společně se pokusíme najít nejen hluboký nádech, ale i radost z vlastního hlasového projevu. Každý, kdo umí mluvit, umí i zpívat. Chce to jen trochu cviku.

Vítáni jsou jako vždy i hráči na jiné nástroje – jen když jim nebude vadit, že budou v menšině.

Nedílnou součástí našich kurzů na Chaloupkách bývá výborné jídlo a pití, za které ručí náš skvělý kuchař Jára Zadražil.

Začátek kurzu je v pátek v 19 hodin, konec  v neděli odpoledne.

Doprava
Chaloupky jsou sice pro někoho trochu dál, ale řešíme spolujízdu, jedno místečko v autě se vždycky najde. Jde to i autobusem – zastávka „Zašovice, Nová Brtnice“.

Mapa

Jaké to bylo v minulých letech?

Nebojte se pozvat i své muzikantské kamarády!

Těšíte se? My rozhodně!

 

Za realizační a lektorský tým
Jindra Kelíšek