Město mezi městy, hořké moje štěstí

Jednou to muselo přijít… Je tu článek k písničce od Jarka Nohavici.

Malá zpověď: po hudebním potácení se na ZUŠce a pubertální pauze mě Nohavicovy písničky přivedly zpátky k nástroji, naučily mě zpívat, vnímat hudbu. Díky nim jsem se i odvážil někomu zahrát. A hrát na harmoniku písničky povětšinou doprovázené na kytaru byla taky aranžerská výzva! Asi ne vždycky se to povedlo, ale byla to dobrá škola. Někdo má mistra kung fu, já mám mistra písniček. Jak tak o tom píšu, musím si těch pár starých dobrých songů jako jsou Až zítra ráno v pět, Margita, Kometa, Mikimauz nebo Tři sudičky zase někdy zkusit…

… trochu jsem se nechal unést, vraťme se k Ostravě. Nohavica časem přibral heligonku a začal psát písničky přímo pro ni. A to se nám na naše stránky hodí!

Samotnou písničku ve zpěvníku najdete, to není takový problém. Jenže nikde není ta skvělá předehra/mezihra. Ale teď už vlastně je – tady! Je to vskutku pekelné sólo, učte se ho doopravdy pomalu a jistě, ať vám pak v rychlosti nekulhá. Pro lepší nácvik si můžete metronom nechat ťukat v osminách (například pro učební nahrávku by to bylo 2 x 80 bpm = 160 bpm).

Níže najdete v notách nejen předehru/mezihru, ale i celou písničku. Melodii Nohavica nevyhrává, tu prostě zpívá. Takže pravé ruce zbývá hrát doprovodné akordy, pomáhat rytmicky a akordicky levé ruce. Nevíte, jak na to? Když se pár bezradných ozve a popošťouchne nás, třeba bychom o tom mohli napsat článek.

Akordy v těchto  notách jsou upravené pro akordeon, diatonická heligonka má v některých místech písničky harmonické omezení a používá jiné akordy.

Pro heligonkáře! Daliboru Halouzkovi se po vydání článku heligonkářů zželelo a poslal zápis přímo šitý pro ně - PDF + tabulka tónů a akordů pro heligonku

mecenáš článku | Jiří Bednář
text článku, noty, učební nahrávka | Jindra Kelíšek
publikováno 17. 9. 2014