Moře snů

Léto, horké dny, lenivá nálada… pojďme se ponořit do moře snů!

Tentokrát vám představíme hosty až z daleké Amériky. Předáváme slovo Jamesi Carlsonovi z Cricket & Snail:

Sea of Dreams (Moře snů) jsem napsal v roce 2010 krátce poté, co jsme s manželkou začali společně hrát jako duo Cricket & Snail (Cvrček a šnek). Už dlouho předtím jsem hrál na klavír a skládal, akordeon přišel až mnohem později. Začal jsem si psát takové skladby, aby se k mému nástroji zvukově hodily a abych je zároveň jako začátečník technicky zvládal. Sea of Dreams měla být ukolébavka pro miminko, které jsme v té době čekali. Naší dcerce se při poslechu sice nikdy usnout nepodařilo, přesto doufám, že se vám bude líbit jeho jemná „jin“ energie a uklidňující nálada. Třeba to na vás bude fungovat!

Přestože skladbu hrajeme jako duo, akordeonový part vznikl jako první a může se hrát sólo. Levá ruka je docela jednoduchá (C, F, G, G7, Dm a Am), což interpretovi umožňuje soustředit se více na pravou ruku. Vše by se mělo hrát plynule, s expresivním rubatem. Najdete zde noty a dvě videa, která vám pomůžou se skladbu naučit.

Líbí se vám tahle skladba? A chtěli byste slyšet Cricket & Snail naživo?

Nevystupují totiž jenom v Tennessee v oblasti Seattlu (Washington), ale hlavně – v létě přijíždějí a hrají po celé České republice. Další informace a upřesnění termínů vystoupení najdete na Facebooku.

 

Cricket & Snail, to je...

... duo hudebníků z amerického Tennessee, hrající různé žánry od klasiky po hudbu začátku 20. století (populární i lidovou), jejichž prostřednictvím své posluchače přenášejí na zajímavá místa – do francouzské kavárny, na operní scénu, irskou taneční zábavu nebo židovskou svatbu.

... česká houslistka Lucie Carlson a americký akordeonista a skladatel James Carlson, klasicky vzdělaní hudebníci, co spolu začali hrát, aby hudbu osvobodili od omezení koncertních síní. Ať hrají na pódiu, v kavárně nebo v pražských ulicích, vždycky vás překvapí výrazovostí své hry, vlastními skladbami a nečekanou krásou souzvuku akordeonu a houslí.

Vydaná alba
(všechna se dají stáhnout na iTunes)

  • „It Takes Two“ (2010), kde najdete i Sea of Dreams
  • „Dance to Your Shadow“ (2011)
  • „At the Theater“ (2012)
  • v plánu je nové CD „Street Symphonies“, obsahující neobvyklé zpracování částí symfonií a písní s tématy ulice.

Vystupují také s vlastní hudbou k němému filmu Jeana Renoira La petite marchande d’allumettes (Děvčátko se zápalkami, 1928), jehož promítání doprovázejí, a s Jimovou skladbou Cricket and Snail Concerto: At the Circus (2013) pro housle, akordeon a orchestr, která měla nedávno premiéru.

 

článek, noty a videa | James Carlson
publikováno 18. 6. 2014