Radůza I.

Šikovná písničkářka i harmonikářka, kdo by neznal Radůzu, obzvlášť jestli hrajete na harmoniku. Však hledáte-li její písničky, narazíte jenom na texty s akordy. S jejím svolením jsem kdysi připravil několik písniček do not.

Vlastně když na to tak vzpomínám, písničky jsem odposlouchával pro svého prvního žáka Vráťu. To bylo dávno… na gymplu. A taky to byly první písničky, co jsem kdy takhle zpracovával. Byla to dost dřina a psycho poslouchat to tisíckrát, ale hodně jsem se při tom naučil.

Půjdu kam chci - PDF  MuseScore
Oh, madame - PDF  MuseScore
Mikuláš - PDF  MuseScore
Žlutý gladioly - PDF  MuseScore
Ráno
Jednou to pomine

 

Jsou to jednoduché výtahy ze zpěvu a hry na harmoniku – melodická linka s akordy. Harmonikářské doprovody v levé ruce jsou jednoduché, dají se odposlouchat nebo zjednodušit. Nejde zapsat do not všechno, například někdy obtížné frázování zpěvu v jednotlivých slokách lze jenom naposlouchat a „dostat do sebe“. A to je pro hraní a zpívání písniček (a nejenom těch od Radůzy) nejdůležitější – umět poslouchat. Noty pak už jenom pomůžou.

Ještě mám „pár not od Radůzy“ v záloze, ale musel by mě někdo pošťouchnout, abych je zpracoval do publikovatelné podoby.

autor článku | Jindra Kelíšek
publikováno 13.6. 2013