Pohřební marš
Existují skladby, které poznáme již od chvíle, kdy zazní první akord. Mezi takové patří jedno z nejznámějších děl klasické hudby – Pohřební pochod od Fryderyka Chopina. Tato hudba v sobě zračí smutek, beznaději a melancholii lidstva.
V průběhu času se skladba stala tradiční smuteční hudbou pro mnoho národů. Posluchače nutí opustit své každodenní myšlenky a přemýšlet o věčnosti…
Byla napsána v roce 1837 jako součást klavírní sonáty č. 2, na které skladatel pracoval dva roky. Skladba se stala symbolickou i pro život samotného Fryderyka Chopina. Tuto část skladby napsal v době, kdy se u něj začaly objevovat první příznaky nemoci plic, na jejíž následky zemřel dvanáct let poté.
Zajímavou událostí bylo, když rok před svou smrtí Chopin zahrál tuto skladbu v jednom salónu v Anglii. Hudebník, který i v minulosti měl zkušenosti se zvláštními vizemi, uviděl, jak se z jeho nástroje vynořují démonické bytosti. Měl z toho takovou hrůzu, že vyběhl z místnosti ven, což bylo později považováno za špatné znamení.
Kdybyste náhodou někdy potřebovali, ráda vám skladbu zahraji.
text článku, ilustrace | Yelyzaveta
noty, učební nahrávka | Jindra Kelíšek
publikováno 20. 6. 2016