První harmonikářský koncert | reportáž

Muzika, která vás nenechá v klidu, hojná společnost a rozjařená atmosféra: takhle to vypadá a zní, když se do nové tradice vykročí tou správnou nohou (i když se u toho hraní vlastně sedí.)

Kdybych měla první harmonikářský koncert z Jindrovy dílny popsat ultrastručně, bylo by to snadné: večer, co měl šťávu. Hudební energie a nadšení totiž spojovalo všechny účinkující, i když byste jejich styly jinak do jedné škatulky nejspíš nezařadili.

Doslova k prasknutí nacpaný sál pražského divadelního klubu Troníček očarovala jako první písničkářka a harmonikářka (a taky klavíristka) Eliška Sýkorová s doprovodem violoncellisty Vojty Nejedlého. Zavedla nás na hory i do kavárny, do Francie, do Skandinávie... A my jsme  se zasnili, notovali si a vychutnávali si pozitivní náladu. Třeba tahle je moje oblíbená:

Když jsme si na Eliščinu a Vojtovu počest připili dobrého vína (či piva), na pódium nastoupili (nejen) jazzový klavírista Ondřej Kabrna a Stanislav Samuel Raška a diváci mohli obdivovat jejich hbité prsty a bravurní techniku, s jakou předvedli vážnou hudbu i jazzovou modernu.

Na závěr pak - po drobné změně v programu - nastoupila kapela Sami (Bára Handzušová, Jan Neruda, Antonín Jína a Stanislav Samuel Raška) a pořádně to rozjela s autorskou tvorbou, diskem i tangem v podání akordeonu, klavíru, perkusí a bezpražcové baskytary. Nedalo se sedět v klidu!

Po skončení koncertu jsme si všichni ještě podupávali do rytmu, pobrukovali melodie... a vůbec se nám nechtělo domů, jak už to bývá, když se nějaká akce opravdu vydaří.

Takže? První harmonikářský koncert 11. 11. si zaslouží jedničku, a kdo jste u toho nebyli, rozhodně se těšte na příště!

 

text reportáže | Háta Kreisinger Komňacká
video | Vít Valenta
fotografie | Jiřina Černíková a Jiří Královec
publikováno 3. 12. 2014