Šestkrát destilovaná polkka

Překlep v titulku? Kdepak! Takhle se píše polka po finsku. A jak se taková polkka správně po finsku hraje?

Finskou vodku nejspíš znáte (z reklamy, samozřejmě). Pak tu máme soby, jezera, Laponce, skokana na lyžích Janneho Ahonena a závodníka Miku Häkkinena, Zimní válku, hokejový tým, epos Kalevala, celou řádku metalových kapel, Mumínky, Miku Waltariho a jeho historické romány, saunu a Joulupukkiho... a finskou harmoniku!

No věděli jste to? Že se ve Finsku hraje na harmoniku, a jak dobře? A že se tu dokonce pořádá velká harmonikářská soutěž s letitou tradicí? Taky se vám hned chce začít se učit finsky a vyrazit na sever?

Však se přesvědčte sami: trio harmonikářek Maria Kalaniemi, Maija Karhinen a Riitta Kossi a jedna křišťálově čistá, ledově vychlazená finská polkka pěkně od podlahy!

Pěkně zahřeje, což?

Finská harmonika na sebe ale bere i mnohem méně tradiční podobu, třeba takový Kimmo Pohjonen. Nebo Maria Kalaniemi, kterou můžete vidět na videu, i z ní se vyklubala zajímavá akordeonová osobnost, co si jde svou cestou... ale o tom až někdy příště.

(A mimochodem, víte, proč mají Finové tak v oblibě knoflíkovou harmoniku? Jen se podívejte, jak se finština píše... samé tečky!)

 

článek | Háta Kreisinger Komňacká
publikováno 27. ledna 2015