Skladby od akordeonisty Tomáše Görtlera

Čtyři skladby inspirované hudbou francouzské Bretaně. Zaranžované skladby můžete slyšet na nahrávkách nebo koncertech kapely Bran. Zde zveřejněné nahrávky nahrál Tomáš pro učební účely.

Plinn

Plinn je tradiční bretaňský 4/4 tanec, při kterém tanečníci tvoří jakéhosi hada a podupávají si v rytmu pokřiku fotbalových fanoušků: Spar-ta do to-ho (tedy čtvrťová, čtvrťová, osminová, osminová, čtvrťová). Byl bych spokojenější, kdyby místo první čtvrťové byly dvě osminky, ale to by byl úplně jiný tanec. Bran hraje tuto skladbu jako spojení dvou plinnů, jeden ode mě a druhý od našeho kytaristy Vojty Jindry.

Pětičtvrtinový valčík

To, že v Bretani existuje valčík v 5/4 taktu, jsem se dozvěděl až po napsání této skladby. Původní záměr byl pouze takový, abychom nehráli pořád všechno na 3 nebo na 4. Na žádost našeho kytaristy tam 3/4 valčík stejně zazní.

Gavotte

Starý bretaňský tanec, melodie je tradiční. Úpravu skladby, kterou má Bran na desce The coast of Bohemia, jsme vymysleli 30. července 2003, 2004 nebo 2006 v Bretani. Bylo okolo 40 stupňů, seděli jsme na zahrádce asi 100 metrů od Atlantiku a muzicírovali.

Vltava

Moje úplně první skladba. Napsal jsem ji jedno jarní odpoledne na KHK v Plzni, po obědě U Nováků. Dobrý oběd, pár piveček, cvičit se nechtělo… Skladba se jmenuje Vltava proto, že jsme nic lepšího nevymysleli. Radbůza se nám zdála divná.

noty, nahrávky, text článku | Tomáš Görtler
publikováno 28. 5. 2013