Uměli by Beatles zahrát stupnici?

Řekl bych, že jo, stupnice je prostě základ. A i na harmoniku se dá v levé ruce zahrát stupnice pěkně tón po tónu. Ale k čemu by to mohlo harmonikáři asi tak být? Um ca um ca a um ca ca už umí a dokonce basovou vyhrávku g a h c  v písničce Na Pankráci už má taky v paži... a to by mohlo stačit, ne?

Samozřejmě to není váš případ a chcete se rozvíjet dál a dál, nalézat další možnosti nástroje… tak jdeme na tu stupnici a za odměnu si pak dáme Yesterday, to je fér, ne?

Postavte prsty levé ruky do základní řady pomocných basů tak, aby prsteníček měl c, prostředníček g, ukazováček d, malíček f. Zahrejte si c g d f a ujistěte se, že i když prsty nehrají, v klidu odpočívají na svých knoflících.
Prsteníčkem zahrajte c a pak tím samým prstem najděte v pomocné řadě basů e, několikrát si pohyb prstu a správný směr zopakujte a ujistěte se, že jste doopravdy našli bas e, třeba tak, že si ho zahrajete v pravé ruce.
A to samé jako s prsteníčkem natrénujte s prostředníčkem g - h, ukazováčkem  d - f# a i malíček to musí zvládnout s f - a.
A teď máte všechny tóny, abyste mohli zahrát tón po tónu stupnice c d e f g a h c (nakonec stupnicové řady zopakujte stejné c jako na začátku, jiné c v melodických basech nenajdete).

Chvilku budete tápat a hledat, ale jde to. Pokud máte problém dosáhnout malíčkem na a, upravte levou ruku v řemeni, posuňte ji o kousek dolů, dopředu, popřípadě povolte řemen. Naštelujte ji tak akorát, abyste prsty zvládli zahrát všechny zmiňované tóny. Mít správně utažený řemen v levé ruce a v něm umístěnou ruku, je zásadní nejen pro hraní stupnice, ale obecně pro hraní v levé ruce a pro ovládání měchu.

Přečtěte si, jak se se stupnicí popasovala jedna moje šikovná žačka.

Stupnice C dur

Beatles_ad_1965_just_the_beatles_crop

Po pár týdnech cvičení...
Tak už dáváte v pohodě stupnici tam i zpět? Prsty vám jedou automaticky, ale když chcete, tak víte jaký prst má jaký tón? A jaký tón má jaký prst? Na prstokladu stupnice v levé ruce je prima, že pokud ho posunete, zahrajete stupnici od jakéhokoliv tónu. Horší už je uvědomění, co vlastně hrajete.

Teď už vám nic nebrání využít stupnici v písničce Yesterday od Beatles. Samozřejmě se dá v levé ruce zahrát i pomocí akordů, ale pro začínající harmonikáře jsou velké skoky problém (například na začátku písničky obrovský skok z akordu C dur na H moll je sebevražedný). Co s tím? No přece využijeme znalost stupnice. V levé ruce budeme hrát jen základní basový tón konkrétního akordu.

Zatím zkoušejte jen levou ruku a broukejte si melodii písničky. Pomalu a jistě to půjde!

c hrajeme 4. prstem / yesterday
h hrajeme 3. prstem v pomocné řadě / all my
e hrajeme 4. prstem v pomocné řadě / trouble seemed so...

a tak dále...

sipos-baila

text článku, noty, nahrávka | Jindra Kelíšek
publikováno 11. 3. 2020