Jak bylo na únorovém harmonikářském kurzu 2014

Klíče, papírky, deset minut denně, Drakordeon a Rolanďanka: aneb jak jsme si z harmonikářského víkendu zase odnesli spoustu zajímavých zážitků a zkušeností.

Po půl roce jsme se – nedočkaví a natěšení, i když někteří z nás možná taky trošku nervózní – na Chaloupkách znovu setkali s mnoha známými i několika novými tvářemi, tentokrát na prý „zimním“ kurzu (nakonec byl tedy spíš jarní).

Hned první večer, 21. února, se stal malý zázrak: málem všichni účastníci dorazili podle plánu a včas, takže se po výborné večeři – tradičně z dílny Járy Zadražila – mohlo slavnostně začít. Ve společenském sále jsme se nejdřív navzájem představili skrze svoje klíče a seznámili se s letošními lektory: Jindrou Kelíškem, Samem Raškou, Davidem Lomičem a Tomášem Görtlerem.

Tomáš Görtler / s touhle věcí se fakt nedá hrát ve stoje…

Sam Raška / moje klávesy jsou celý ze zlata

David Lomič / stíháte sledovat moje ruce?

Jára Zadražil / nemá někdo hlad?

Jirka Královec / vyfotíme to z vrtulníku

Jindra Kelíšek / velký šéf

Sobotu jsme zahájili nacvičováním společné skladby se sladkým italským názvem Amore Mio... a samozřejmě nám to krásně šlo, a tak jsme pomalu začali spřádat plány na vytvoření ohlušujícího harmonikářského hudebního tělesa. Prozatím jsme se nicméně spokojili s naplánovaným nedělním koncertem a rozdělili se do dílen s jednotlivými lektory, kde každý představil nějaký ten svůj majstrštyk a nechal si ho pochválit (nebo tak nějak). Znovu se ukázalo, jak pestrý mají harmonikáři hudební vkus, což je jedině dobře.

Po obědě jsme chvilku uvažovali, že odpolední program zrušíme, protože málokomu zbývaly síly na něco víc než na to, aby se svalil do postele. Nakonec jsme se ale přemohli, znovu se chopili harmonik a rozešli se za lektory do dílen, které si pro nás připravili, odhodláni se v neděli před ostatními s nacvičenými kousky pořádně předvést.

Abychom zajistili dokumentaci pro budoucí generace (a taky aby nám vyhládlo), vzal Jirka vrtulník a a foťák a vyrazili jsme do terénu pořídit pořádně stylové fotky.

DCIM101GOPRO Processed with VSCOcam with g3 preset

Po procházce jsme se sešli ve společenském sále a zakrátko se rozproudila živá diskuse o tom, jaká úskalí skýtá harmonikářský život a jak se s nimi vypořádat. Dala by se shrnout následovně:

Při cvičení si vždycky vyberte krátký úsek a opakujte do zblbnutí, dokud ho nebudete umět pořádně aneb Samův recept na dokonale zahranou skladbu.

Otázka: Co dělat, když moje hraní ruší sousedy?
Odpověď: Vydržet, oni si zvyknou.

Je jedno, jak dobře či špatně na tom hráčsky jste, ale stačí 10 minut denně a do příštích Chaloupek je z vás virtuóz.

Kdo chce hrát bleskato (pro neznalce hudební terminologie – velmi, velmi rychlé tempo), musí si pořádně rozcvičit ruku. Problém nastává, pokud by člověk i na to rozcvičování potřeboval Samovu papírkovou metodu.

Písničce dá výraz práce s měchem, aneb netahejte za to jak v kovárně, harmoniku musíte naučit „dýchat“.

Kromě toho nám na příkladu táborákového hitu „Tisíc mil“ Jindra ukázal, jak si pohrát s doprovodnými akordy v pravé ruce (předpokládá se, že ty akordy člověk zná), a Sam u hospodského velehitu „Co jste hasiči“ předvedl vedení basové linky v ruce levé.

Po tak náročném programu musela večer následovat náležitá odměna a možnost pořádně se odvázat. V půdním „kinosále“ jsme pod vedením režisérky Janky s Hátou, Eliškou a Adélou připravily meotarové představení „Jak zkrotit Drakordeon“ a všichni společně si pak (někteří ve zbrusu nových harmonikářských tričkách) pochutnávali na Járou připravném rautu a muzicírovali. Zábava se maximálně rozproudila v okamžiku, kdy Tomáš přinesl dva exempláře elektronických akordeonů, a půdou zakrátko zněly hity, až se podlaha otřásala.

Sobotní noční život sice letos neměl tak dlouhého trvání jako jindy, ale aspoň nám v neděli nečinilo takový problém vstát včas (tedy většině z nás) a mohli jsme ještě důkladně procvičit společné skladby. Velkolepým závěrečným megakoncertem pak celý víkend vyvrcholil: z kapel všichni fanoušci doslova šíleli, a tak si myslím, že to světové turné opravdu můžeme začít plánovat, inu posuďte sami:

Nové zájemce ale pořád ještě bereme, tak co říkáte, přidáte se příště taky? Letní kurz se bude konat ve dnech 1.–3. srpna 2014, kde jinde než na Chaloupkách!

autorka článku | Háta Kreisinger Komňacká
fotografie | Jiří Královec
místo konání kurzu | Chaloupky
publikováno 13. 3. 2014