Zimní harmonikářský 2016 | pozvánka

Znáte to, už máte zimy plný zuby, těšíte se na jaro, ale to je stále daleko. Co vám zahřeje zkřehlé prsty, abyste si mohli dát nějakou veselou?

web-pozvanka-zimni2016

Chaloupky nejsou jen kurz, kde vám lektoři pomáhají posunout se zase o kousek dál ve svém hraní, ale i setkání sympatických lidí, kde je prostor učit se od ostatních účastníků, vyměňovat noty, nahrávky a zkušenosti. Kde je čas zahrát si, zazpívat a pobesedovat nejen o harmonice.

Chvilky těšení a napjatého očekávání si můžete zkrátit cvičením, abyste v únoru přijeli v pořádné harmonikářské kondici. Tentokrát vám to ještě usnadníme: přečtěte si, co si pro vás naši lektoři připravili. Po přihlášení vám pošleme noty a hurá na to!

ondrej-zlevor1

Ondřej Zlevor

Rád bych se dotkl klezmeru a dixielandu. Jako první píseň jsem proto zvolil Bei Mir Bist Du Schein (v české verzi Svou lásku mi dej), která se jako populární jidiš skladba dostala do repertoáru i mnoha dixielandových kapel. Budeme pokračovat profláknutými dixielandovými kousky jako My Bonnie Lies Over The Ocean, When The Saints Go Marching In nebo It’s A Long Way To Tipperary, tedy skladbami majícími kořeny také spíše v lidové tvorbě. Písničky nepatří mezi náročné, přesto se s nimi dá docílit velkého ohlasu, ať už jsou zahrány na kterýkoliv nástroj, natož na akordeon!

_MG_9038

Žaneta Vítová

Vkročíme do dětského světa. Vybrala jsem dva pohádkové hity: Nes mě loďko ke břehu (Zlatovláska) a Pod dubem za dubem (Lotrando a Zubejda). První zpracujeme orchestrálně, vyzkoušíme si skupinovou souhru s kontrastními sólo vstupy. A ta druhá, o chlapském řemesle, má šťávu a říz díky střídání tempa, podíváme se na zoubek i basovým postupům. Myslím si, že s těmito dvěma písničkami potěšíte nejenom děti.

_MG_9040

Stanislav Samuel Raška

Co takhle se hudebně trochu osvobodit? Letos jsem si pro vás připravil písně Osvobozeného divadla aneb Voskovec + Werich + Ježek. Víte, že existuje písnička od Jaroslava Ježka, která má jen dva akordy? Která to je? Uvidíte! A samozřejmě i jejich nejznámější píseň Život je jen náhoda. Mimochodem, slyšeli jste někdy originál? Poslechněte si. Na viděnou a na slyšenou v únoru!

_MG_9105

Michal Karban

Jak už jsem na minulých kurzech předznamenal, rád bych hudebně „prohrával“ všechny akordeonové velmoci, kde má akordeon velkou tradici a zázemí. Už jsme se podívali do Ruska a nyní nás čeká Francie. Francouzsky sice neumím, ale v zemi nejlepšího vína a výborných sýrů jsem několikrát hrál a mám tam mnoho kamarádů.
V mé dílně si společně zahrajeme francouzský valčík a zazpíváme pravý šanson. Naučíme se vychytávky, které použijete nejen ve francouzské hudbě. Na co čekáte? Zatáhněte za měch a ON Y VA – jdeme na to! Těším se na vás.

hynek-web-pozvanka

Hynek Jína

Mezi harmoniky zavítám poprvé. Snad mezi vás dobře zapadnu. Budu k dispozici hlavně kytaristům, ale taky hraji na trombón a zpívám. Rád bych vám ale také odhalil některé triky pro hraní písniček podle sluchu, co je dobré poslouchat, aby vás při muzicírování nesvazovaly noty a vy si tak mohli hraní více užít.
V rámci kapelní dílny se těšte na Dědka s cibulí (Radůza) a Sloní hřbitov (Nohavica).

Nedílnou součástí našich kurzů na Chaloupkách bývá výborné jídlo, za které ručí náš skvělý kuchař Jára ZadražilZačátek kurzu je v pátek v 19 hodin, konec  v neděli odpoledne.

Chaloupky jsou sice pro někoho trochu dál, ale řešíme spolujízdu, jedno místečko v autě se vždycky najde. Jde to i autobusem – zastávka „Zašovice, Nová Brtnice“ / mapa

Kurz není pro úplné začátečníky, alespoň pár jednoduchých písniček je potřeba umět zahrát. Jaké to bylo v minulých letech?

Nebojte se pozvat i své muzikantské kamarády! Vítáni jsou jako vždy i hráči na jiné nástroje – jen když jim nebude vadit, že budou v menšině.

 

Tak co? Pořád zebe?

 

Za realizační a lektorský tým  | Jindra Kelíšek
autorka výtvarné pozvánky | Bára Valecká
publikováno 15. 11. 2015