Taky máte pocit, že jste na našem webu sice nalezli mnoho not, ale některé základní písničky chybí? Dnes se to pokusím napravit! Ukážeme si tři velehity, které jistě patří do povinné výbavy každého harmonikáře: Beskyde, Beskyde, Vysoký jalovec a Co jste hasiči.

Každou píseň jsem pro vás připravil ve dvou variantách: lehké, aby si ji mohl zahrát opravdu každý, a o něco těžší verzi pro šikovnější hráče. Všechny verze jsou doplněny prstoklady.

Asi nejznámější píseň z Valašska, kterou zpívají jak děti, tak dospělí. Znáte ten pocit, když zpívá celá hospoda? Přesně s touhle písní se vám to povede. Těžší verze obsahuje tercie a přidané basové vyhrávky i s prstokladem. Ideální je nepřehnat tempo a hraní si pořádně užít.

Beskyde, Beskyde

jednoduchá varianta

PDF   MuseScore

učební nahrávka

složitější varianta v terciích

PDF   MuseScore

učební nahrávka

živá nahrávka se zpěvem

Vysoký jalovec

Na Moravě ještě chvíli zůstaneme a dáme si „Jalovec“. Píseň je zajímavá tím, že se v ní mění tónina. Začínáme v C dur (část A), poté uvážeme kozu v G dur (část B) a vrátíme se zpět do C dur. Ale nebojte, vše se hraje dobře a modulace (jak se říká změně tóniny) si ani nevšimnete. Těžší verze je opět v terciích a na závěr jsem přidal pekelnou dohru v rakouském stylu pro ty, kteří se opravdu nebojí (část C). Přeci jenom to z Moravy do Vídně nikdy nebylo daleko...

jednoduchá varianta

PDF   MuseScore

složitější varianta v terciích s dohrou

PDF   MuseScore

učební nahrávka

živá nahrávka se zpěvem

Co jste hasiči

Na závěr se vrátíme do Čech a dáme si jednu snad nejoblíbenější hospodskou. Tak směle do toho a půl je hotovo.

jednoduchá varianta

PDF   MuseScore

složitější varianta v terciích

PDF   MuseScore

Tato zásadní hospodská píseň se dokonce cvičila na harmonikářském kurzu v létě 2015, jen se podívejte na naše originální aranžmá! Chtěli byste na kurz taky vyrazit? Koukněte do kalendáře, kdy bude další.

Pár obecných rad závěrem

Hrajte dynamicky. Všechny písně jsou notoricky známé, a tak můžete překvapit především změnou hlasitosti. Nebojte se zahrát například jednu sloku potichu a druhou nahlas. Chce to trochu odvahy, ale výsledek stojí za to…
Když už budete mít pocit, že vše umíte, nahrajte se. Poslech vám řekne víc než tisíc slov.
Zpívejte si! I když si myslíte, že to neumíte, zkušenost dělá mistra – prostě to zkoušejte. Nejdříve v koupelně, časem kamarádům. Uvidíte, že na tom nic není.

Hodně štěstí a trpělivosti!

 

učební nahrávky, noty, text článku | Stanislav Samuel Raška
publikováno 23. 10. 2015


Byla by libo ještě nějaká odrhovačka? Co třeba Na Pankráci!

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different Hledat.