U ohně sedím, přemítám

Poslední domácký dům na východ od moře, Roklinka, kde se sešla tajná Elrondova rada a rozhodla, že tím, kdo ponese Prsten do Mordoru, aby tak zachránil starý svět, bude hobit Frodo. Studené šedivé ráno na konci prosince, Frodo je se svým strýčkem Bilbem v jeho útulném pokoji a chystá se na nebezpečnou cestu. Chvíle loučení.

Starý Bilbo, který sám prožil tolik dobrodružství, má o Froda starost, předává mu poslední rady zkušeného, vzácný mečík Žihadlo ve staré obnošené pochvě a drátěnou košili z mitrilu tvrdšího než ocel. Pak ho poplácá po zádech, obrátí se k oknu a začne si tiše pobroukávat melodii...

 

Jak asi Bilbova melodie zněla? A hodil by se do Tolkienova příběhu zvuk harmoniky? Když máte rádi příběhy ze Středozemě i harmoniku a máte fantazii stejně jako bylinkář a akordeonista Jim Čert, je snadné si to představit. A k velkým příběhům písničky prostě patří. Tak co si dát jednu hobití lidovku v houpavém swingovém rytmu?

Nebo co si s harmonikou zatancovat uprostřed snové svatojánské noci spolu s nevěstou a stínem ve věčném koloběhu přírody a obrozující síly lásky.

text článku a noty  | Vašek Hozman
učební nahrávka  | Jindra Kelíšek
obrázek v náhledu článku | ROBPAGE

publikováno 13.1.2022