Jazzová invence

Nejen odrhovačkami živ je harmonikář, občas se člověku zachce zahrát si něco onačejšího. Abychom uspokojili i náročnější muzikanty, máme tu pro vás tentokrát takovou „jazzovou třešničku na dortu“.

Nahrávka Jazzové invence vznikla v květnu 2008; jedná se o záznam koncertu a spolu se mnou hraje na druhý akordeon Rosťa Beneš, taktéž původně jeden z lektorů Chaloupek. Další skladby z tohoto koncertu jsou ke slyšení na stránkách bandzone.cz/raska.

Noty jsou uvedeny ve dvou variantách, v první se jedná pouze o téma ve spojení s basem, který začíná celou píseň. Druhá verze je struktura celku. V prázdných taktech, kde jsou vypsány pouze akordy, se hraje improvizace – tak jako na nahrávce.

Co se týče nácviku, doporučuji vzít si třeba čtyřtaktové akordické spojení a cvičit jej neustále dokola, vymýšlet si vlastní témata, motivy a melodie, aby pak v improvizaci bylo z čeho hrát. Někdy je dobré hrát to, co vás napadne, ale když vás zrovna nic nenapadá, je fajn mít v záloze nějaký ten motiv navíc. A samozřejmě mé bubenické já vám radí: cvičit vše s metronomem :-)

Ať se daří!

Autor skladby, not a textu článku | Stanislav Samuel Raška
publikováno 18.9.2013