Co si počít, kousne-li vás jedovatá tarantule? Dejte se do tance!

Starobylý tanec Tarantella Napoletana se prý v Neapoli tančil již v patnáctém století. Tančí se ještě dnes, a nejen v jižní Itálii. Svádivě taneční, uhrančivou melodii, do jejíhož nacvičování jsem se po letním harmonikářském kurzu pustil se svojí spoluhráčkou Janou, jsem žertem přejmenoval na tarantuli. K svému překvapení jsem se později dočetl, že pojmenování tance skutečně souvisí s jedovatým pavoukem.

tarantella-nahled-clanku

Horečnatá nepříčetnost, která člověka, jehož kousla tarantule, ohrožuje na životě, se prý v dávných dobách léčila hodiny a hodiny trvajícím poskakováním. A právě svižný, donekonečna se opakující motiv Tarantelly byl údajně tím, co drželo nemocného tanečníka na nohou až do okamžiku, kdy se (poté, co ze sebe potem vyplavil všechen pavoučí jed) zhroutil vyčerpáním. Jistě, je možné, že takový výklad je pouhou legendou a že tanec ve skutečnosti nese jméno regionu Taranto, kraje jižně od Neapole. Mně se ale stejně moc líbí ta představa podmanivé, nekonečné melodie, která každého, kdo se ocitne v dosahu jejích půvabných paží, vtahuje do vyčerpávajícího a současně ozdravného víru temperamentního tance.

Zkuste si zahrát aranžmá pro jednu harmoniku od naší lektorky Hanky Koskové

Tarantella Napolitana zní krásně v tradičním provedení na kytaru či mandolínu doprovázenou tamburínou. Stejně krásně ale zní i na harmoniku. A co teprve zahraje-li se dvojhlasně na dvě harmoniky! Právě taková tarantule na vás číhá v přiloženém notovém zápisu. Ale pozor, nepodceňujte hbitost jejích nožek! Naše první pokusy o dvojhlas byly příliš uspěchané a nedočkavé. Pochvalovali jsme si sice s Janou, jak omamně voní zpívající Itálie, našemu dvojhlasu však stále cosi chybělo. Až po čase jsme přišli na to, co to je. Chyběl nám soulad tanečníků. Přísným ale kamarádským tanečním mistrem se nám stal metronom, pod jeho vedením se naše uspěchané a udýchané poskakování poznenáhlu začalo měnit v nádherný soulad tance. Tarantella Napolitana možná nemusí být účinným lékem na pavoučí kousnutí, rozhodně však je nádhernou skladbou, s níž a v níž můžete zažít něco opravdu krásného.

noty a učební nahrávka | Hana Kosková
text článku | Dušan Andrš
zpracování druhého hlasu | Jana Žalská

publikováno 4.12.2021