Rybář od Mirka Kemela

Písnička vznikla za mého pobytu v Jižních Čechách kousek od Hluboké nad Vltavou, na samotě, na břehu Vltavy za sychravého podzimního období, kam jezdím pravidelně s malířskou partou. Je to lehce melancholická, depresivní, podzimní písnička, o samotě, o nepochopení, smíření a smrti.

Je založena na obrazech spíše než na příběhu, i když ten je také přítomen. Refrén je takové volání: Hej, rybáři… a já ho i dnes, po tolika letech hraní této písničky, vidím schouleného, mrzutého, prochladlého na hladině Vltavy, jak se ztrácí v mlžném podzimním oparu…

Připadá mi, že je to typicky harmonikářská písnička, proto jsem ji vybral pro stránky harmonika.cz. Když jsem ji napsal, měl jsem v hlavě představu bohatého akordeonového doprovodu ve stylu pařížského šansonu. Věděl jsem, že si tuto představu mohu dovolit naplnit, protože mám v kapele takového hráče na akordeon jako je Tomáš Görtler.

hudba, text článku, ilustrace | Mirek Kemel
publikováno 7. 10. 2015

Skladby od akordeonisty Tomáše Görtlera

Čtyři skladby inspirované hudbou francouzské Bretaně. Zaranžované skladby můžete slyšet na nahrávkách nebo koncertech kapely Bran. Zde zveřejněné nahrávky nahrál Tomáš pro učební účely.

Ukolébavka pro malé námořníky

Venku burácí vlnobití, ale doma v malém kamenném domku nefouká a u maminky v náručí je dobře. Malý Yannick – nebo třeba Dewi nebo Marzhin, kdo ví – jednou vyroste a na širém moři ho bude ke spánku ukolébávat pohupování lodní paluby, ale zatím může usínat pěkně v suchu a teple za houpavého zpěvu.

Jedna veselá námořnická

Na našem webu jsme už nějaké ty námořnické písničky rozhodně měli. Třeba Sailing od Roda Stewarta nebo Toutouig, bretaňskou ukolébavku pro malé námořníky. Obě jsou super, ale jsou tak trochu smutné, pomalé. A aby byla rovnováha ve vesmíru zachována, je třeba doplnit i nějakou tu veselou námořnickou! What Shall We Do with the Drunken Sailor?